Úvodní stránka > Aktuality > Dělostřelce navštívil 1. místopředseda vlády, slíbil víc peněz pro armádu

Dělostřelce navštívil 1. místopředseda vlády, slíbil víc peněz pro armádu

Po nedávné návštěvě prezidenta republiky Miloše Zemana zavítal tuto neděli k dělostřelcům do Jinců 1. místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš.

Hosta doprovázel náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář, náměstek pro řízení sekce ekonomické a majetkové MO Pavel Beran a náměstek pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic MO Daniel Koštoval. Hlavními tématy jednání byly plánovaná modernizace zbraňových systémů a s tím spojená výstavba nemovité infrastruktury, ale také zvýšení zájmu o službu v posádce. Delegaci přivítal velitel útvaru plukovník gšt. Jan Třináctý.

Dopolední program byl zahájen brífinkem, na kterém hovořil zástupce velitele jednotky plukovník Jiří Kývala o aktuálních úkolech pluku, jenž je určený k poskytování přímé, popřípadě všeobecné palebné podpory mechanizovaným útvarům během bojové činnosti. Zmínil také využívání nově vzniklého posádkového cvičiště – výcvikového tábora Jince po zrušení vojenského újezdu Brdy.

Andrej Babiš se zajímal o modernizační a stavební projekty

Vicepremiér Babiš se živě zajímal o stav odminování území po vzniku chráněné krajinné oblasti. „Na plochách, kde již nepůsobí armáda, provádí pyrotechnický odřad o síle 40 osob povrchový pyrotechnický průzkum. Území je z 55 procent očištěno, sanační práce budou ukončeny do konce roku 2017,“ doplnil generál Bečvář.

Dalším diskutovaným tématem byla plánová modernizace výzbroje a s ní související stavební projekty. Ministrovi financí byly prezentovány nejvýhodnější nákupy zbraňových systémů v souvislosti s bezpečnostními riziky ve střednědobém horizontu.

Dělostřelce trápí nedostatek personálu

Jinecká posádka se dlouhodobě potýká s nedostatkem personálu. Ministr Babiš byl seznámen s plánovanými projekty a jejich finanční kalkulací. „Jince patří stejně jako Strakonice, Pardubice a Klatovy k posádkám s nižší personální naplněností. Usilujeme o zatraktivnění služby v posádce, myslíme i na zázemí vojáků. V souladu s Koncepcí výstavby AČR plánujeme i modernizaci výzbroje,“ upřesnil generál Bečvář. Velení pluku se zabývá analýzou stavebních projektů, vedle sportovních zařízení se jedná i o ubytovací objekty.

Během statické ukázky si hosté prohlédli nejmodernější vybavení dělostřelců: samohybnou kanónovou houfnici 152mm ShKH vz. 77, průzkumné prostředky LOV-Pz a LOS, radiolokátory Arthur, průzkumné komplety Sněžka a další systémy. Poté zavítali na posádkovou střelnici Velcí, která slouží ke střelbě z ručních zbraní.

Ministr financí odjížděl ujištěn, že přípravná fáze modernizačních projektů byla provedena důkladně. „Děkuji za možnost navštívit vaši posádku, získal jsem další cenné informace o armádě. Budu se snažit vybrat ještě více peněz pro váš rozpočet,“ uvedl v kronice útvaru.

Autor: převzato z www.army.cz

Fotogalerie

Nahoru