Úvodní stránka > Aktuality > Dělostřelci na „Dni NATO“

Dělostřelci na „Dni NATO“

Ohlušujícím výstřelem ze čtyř 152 mm samohybných kanónových houfnic byl dne 20. září 2008 oficiálně zahájen 8. ročník „Dnů NATO“, který se konal pod záštitou premiéra ČR Mirka Topolánka na ostravském letišti Leoše Janáčka v Mošnově.

I přes vytrvalý déšť a nízké teploty, připomínající spíše zimní období, dorazilo do Mošnova bezmála čtyřicet tisíc návštěvníků lačných shlédnout statické i dynamické ukázky letecké a pozemní techniky. A dívat se bylo opravdu na co.  Největším lákadlem byla akrobatická show španělské letecké skupiny Patrola Águila a třetí největší letadlo na světě An- 124 Ruslan, které po dvou hodinové prezentaci odletělo zpět do domovské Ukrajiny. Oči přítomných návštěvníků přitáhly i dva letouny včasné výstrahy AWACS, přelety letounů Jas-39 Gripen, L 159, Tornádo F 3 nebo víceúčelový bojový letoun Eurofighter Typhoon F 2 britského královského letectva. V rámci osmihodinového programu na sebe plynule navazovaly  přelety letadel a vrtulníků, které doplňovaly ukázky jednotek pozemních sil. Společně se 7. mechanizovanou brigádou se divákům představili i vojáci ze 131. smíšeného dělostřeleckého oddílu z Pardubic pod velením kapitána Jana Morávka. Jejich úkolem bylo, na vyžádání  velitele 73. tankového praporu při napadení konvoje, provedení palebného přepadu četou 152 mm samohybných kanónových houfnic do prostoru nepřítele. Svého úkolu se zhostili na jedničku i když některým divákům se při výstřelu zatajil dech. Dále se účastnici akce mohli dozvědět bližší informace o 13. dělostřelecké brigádě na pěti panelech  v prezentačním stanu nebo si je v ucelené podobě mohli odnést v česko anglických  informačních deskách.

I přes nepřízeň počasí se akce podařila a dělostřelci znovu dokázali, že jsou pevnou a neodmyslitelnou součástí pozemních sil.

Fotogalerie

Nahoru