Úvodní stránka > Aktuality > Den pozemního vojska - Bahna 2011 nabídl divákům atraktivní podívanou

Den pozemního vojska - Bahna 2011 nabídl divákům atraktivní podívanou

Na čtyřicet tisíc diváků zaplnilo v sobotu 18. června 2011 známý tankodrom Bahna u Strašic na Rokycansku.

Po dvaadvacáté se stali svědky přehlídky toho, co Armáda České republiky spolu s dalšími pořadateli, k nimž patří především Nadace pozemního vojska AČR, kluby vojenské historie a další nadšenci, pro ně připravili na stále prestižnějším a atraktivním Dni pozemního vojska.

Akce Bahna, jak tuto vojenskou slavnost nazývají znalci, přilákala do Brd mnoho tisíc zájemců, kteří rozhodně nelitovali a nenechali se odradit ani nepříznivým deštivým počasím, které zcela rezonovalo s výstižným názvem části vojenského prostoru, kde se ukázky odehrávaly.

Slavnostního zahájení se spolu s mnoha hosty zúčastnili ministr obrany Alexandr Vondra a náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Vlastimil Picek.

„Programová nabídka ani letos v ničem nezaostává za obdobnými přehlídkami v zahraničí a je přinejmenším rovnocennou konkurencí. Nádherná jednodenní ukázka výzbroje a simulovaných operací současné i historické armády ukáže na jedné straně to nejmodernější co máme k dispozici, na straně druhé vysloví naše uznání historické tradici, jejíž hodnota a síla nám může být oporou při formování našich postojů k otázkám možných hrozeb a rizik současného světa,“ uvedl při zahajovacím projevu ministr Vondra.

V podobném duchu navnadil diváckou pozornost svým vystoupením také generál Picek, když do poslední chvíle neprozradil novinky, které si pro návštěvníky organizátoři připravili.

Po přeletech vrtulníků a letadel vzdušných sil české armády a slavnostní salvě baterie 152mm samohybných houfnic DANA patřil prostor ukázek tradičnímu defilé historické techniky. To trvalo skoro celou půlhodinu a představila se v něm válečná technika ze západní i východní fronty 2. světové války.

Poté už ale na deštěm promáčeném terénu zaburácely výkonné motory současné armádní techniky. Návštěvníkům se tak představilo nejen lehké obrněné vozidlo IVECO, které používají naši vojáci v afghánských misích, ale třeba také vyprošťovací tank či bojová vozidla pěchoty. Své řidičské umění dokazovali v ukázkách jízdních vlastností kolového obrněného transportéru Pandur II či Land Roveru 130 Kajman řidiči 4. brigády rychlého nasazení.

Historicky věrnými ukázkami vrátili diváky členové vojenských historických klubů do doby 2. světové války. Veliké uznání a potlesk sklízeli dnešní vojáci české armády v ukázce soudobého vedení boje. Obdiv také patřil zahraničním účastníkům, především vojákům rakouského Bundeshweru, kteří předvedli nejen činnost mechanizovaného družstva, ale také mistrovství řidiče jejich obrněného vozidla, který si v nelehkém bahnitém terénu skvěle poradil se svým strojem. Obdobně si vedli i Poláci. Američané svou techniku prezentovali ve stacionární ukázce.

Na letošních Bahnech se představilo téměř 1200 aktivních účastníků mezi nimiž bylo možné spatřit i příslušníky aktivní zálohy. Studenti vojenských škol zase vydatně pomáhali organizátorům s pořadatelskou službou. Velmi dobrým a jak se ukázalo v průběhu dne, i praktickým nápadem bylo vytvoření stanu pro „ztracené“ děti, kterým především vojákyně pomáhaly zahánět smutek a mnohdy i pláč po rodičích. Ve stanu našel také azyl zatoulaný labrador, kterého si šťastný majitel vyzvedl v průběhu ukázek.

Poděkování za skvělou podívanou, která vyvrcholila slavnostním nástupem všech účastníků podílejících se na ukázkách, patří organizátorům i divákům. Ti ocenili jejich práci i předvedené vojenské umění.
 
Zdroj: Miroslav Šindelář

Fotogalerie

Nahoru