Úvodní stránka > Aktuality > Kasárna plná dětí

Kasárna plná dětí

Ve čtvrtek 2. června se brány kasáren 13. dělostřelecké brigády otevřely pro širokou veřejnost. Děti i dospělí z celého regionu se přišli podívat, jaký program pro ně jinečtí vojáci připravili v rámci Dne otevřených dveří a Dne dětí. A nebyli zklamáni. Čekala na ně totiž velkolepá podívaná v podobě celé řady ukázek vojenské techniky, průzkumných prostředků a ručních zbraní, kde nechyběl ani střelecký trenažér. Ten byl stále v obležení návštěvníků, protože nejen děti, ale i tatínkové si chtěli vyzkoušet svoji přesnou mušku. Tahákem statických ukázek bylo terénní bojové vozidlo Land Rover Defender s názvem Kajman vyzbrojené  lafetovanými zbraněmi, které veřejnosti představila čtyřčlenná osádka z chrudimského praporu 4. brigády rychlého nasazení.

Oprávněný zájem a potlesk více jak šestiset diváků sklidily ukázky z činnosti Vojenské hasičské jednotky a Vojenské policie Jince. Hasiči společně s policisty malým i velkým návštěvníkům předvedli použití jednotlivých hasicích přístrojů včetně speciálních prostředků k vyproštění zraněných při dopravní nehodě nebo na dálku ovládaný robot pro likvidaci podezřelých zásilek či výbušnin. O pořádný adrenalin se postarali příslušníci z Pořádkové jednotky Policie ČR z Příbrami, kteří při imitovaném zásahu zneškodnili pachatele a zpacifikovali rozvášněný dav. To však nebylo všechno. Na řadu přišlo nezapomenutelné vystoupení vojáků čestné stráže z Posádkového velitelství Praha. Ti s mistrovskou přesností a precizností předváděli cviky se zbraněmi, až se návštěvníkům tajil dech. Není proto divu, že v tomto směru patří k elitě nejen v  České republice, ale i v zahraničí.

Cílem celodenního programu v Jincích nebylo jen příchozí pobavit a informovat je o úkolech, které dělostřelci plní doma a v zahraničí, ale také udělat něco pro osvětu a prevenci. A tak nezastupitelné místo v programu měli dva zdravotníci z posádkové ošetřovny, jejichž úkolem bylo především dětem populární formou ukázat, jak poskytnout první pomoc zraněnému nebo které číslo vytočit, když chtějí přivolat záchrannou službu.

Jako dárek k Mezinárodnímu dni dětí si každý malý návštěvník odnášel pitíčko, ke kterému hasiči přidali jako bonus spršku z vodního děla.

Fotogalerie

Nahoru