Úvodní stránka > Aktuality > Komplexní výcvik v zimním přežití

Komplexní výcvik v zimním přežití

V druhém únorovém týdnu proběhl u 132. dělostřeleckého oddílu, „Jaselského“ dělostřeleckého pluku z Jinců komplexní výcvik v zimním přežití, který měl stmelit a prověřit příslušníky průzkumných družstev a nováčky, kteří v nedávné době nastoupili k dělostřelectvu. Celý výcvik byl koncipován tak, aby co nejvěrněji připomínal krizovou situaci po vyzrazení družstva dělostřeleckého průzkumu, jeho únik, přežívání a vyzvednutí v neznámém terénu.

Výcvik začal v ranních hodinách na učebně 132. do, kde vojáci dostali prvotní pokyny a teoretické rady, které mohli zúročit v nadcházejících dnech. Po krátké teorii se mohli vrhnout k praktickým ukázkám příbytků, ohňů a zbraní, které máme v místním „skanzenu“, zvláště u nováčků to bylo velmi důležité, mnozí z nich nemají praktické zkušenosti s pobytem v přírodě v zimním období s výjimkou základní přípravy ve Vyškově. Po krátkém přeskupení do družstev již nebránilo nic k odchodu do našeho starého a přesto nového posádkového cvičiště. Při odchodu, měl jejich materiál stejné složení jako na každé jiné cvičení a na každé družstvo byla přidělena jedna vysílačka. To se však mělo brzy změnit. První výcvikový den byl věnován topografii a skrytému přesunu po souřadnicích na místo odpočinku, kde zaujali skryté postavení a strávili chladnou a větrnou noc pod hřebenem, kopce Hřebeny. K ránu byla družstva odeslána na střelnici Brda, kde bylo simulováno odkrytí nepřítelem a krátké vyvázání z kontaktu v podobě střeleb z útočné pušky CZ 805 Bren. Bylo rozhodnuto o odhození batohů a co nejrychlejšímu přesunu do bezpečí. Při úniku družstva narazila na Jindřichovu skálu, která simulovala překážku, kterou nelze obejít a je nutno ji překonat pomocí praktik vojenského lezení. Díky této překážce se družstvům podařilo zbavit pronásledovatele a po krátkém pochodu vojáci nalezli místa k odpočinku. Vzhledem k nedostatku materiálu nesenému v batohu byli průzkumníci a nováčci nuceni dbát zvýšenou pozornost výrobě příbytků, Ti šťastnější měli jen letní spacáky a však valná většina jen termo-folie z lékárniček a KPZ. Kolem 4. hodiny ráno dostala družstva radiem příkaz odchodu na určené místo vyzvednutí a označení místa vyzvednutí signálním ohněm. To vše splnili vojáci skvěle. Bohužel po zapálení ohňů byli spatřeni nepřátelskou hlídkou a nastřeleni. Nedalo se dělat nic jiného než se znovu vyvázat a přesunout na sekundární místo, které se však nacházelo za řekou simulovanou jedním z brdských rybníků a bylo nutnou ji překonat. Všichni však šli do vody s radostí, jelikož je čekal odvoz do kasáren ve vyhřáté tatře.  

Mimo rozehru dostala družstva za úkol výrobu improvizovaných zbraní, loučí a lžic, které následně i vyzkoušeli v praxi. Na kontrolních bodech vždy čekala od instruktorů nějaká praktická ukázka z technik přežití jako např. ruský vařič nebo vodní filtr z plastové lahve.

Za organizační celek musíme pochválit všechny zúčastněné, kteří ač někdy skřípali zuby, tak se všeho účastnili s velkým odhodláním a zodpovědností. Na závěr snad již jen zbývá přát si do budoucna více únorové počasí.

Text: rtn. Jaroslav KARAS, foto a video: npor. Matěj PICKA, rtn. Jaroslav KARAS, des. Jakub NYKODÝM

Fotogalerie

Nahoru