Úvodní stránka > Aktuality > Kontingent 3. ÚU AČR ISAF je připraven k nasazení

Kontingent 3. ÚU AČR ISAF je připraven k nasazení

Ve dnech 2. – 6. května 2011 proběhl ve VVP Brdy komplexní polní výcvik, kterým vyvrcholila závěrečná fáze přípravy jednotek velitelství 3. úkolového uskupení AČR ISAF, 6. jednotky NSE, 2. PCHT a jednotky NIC pro nasazení v operaci na území Afghánistánu. Téměř 8 desítek příslušníků kontingentu, jehož jádro tvoří vojáci 13. dělostřelecké brigády z posádky Jince a Nemocniční základny z Hradce Králové absolvovalo v prvním májovém týdnu řadu zaměstnání s cílem prověřit jejich připravenost na plnění náročných úkolů v zahraničí.

Tradiční a nutnou součástí plánu přípravy kontingentu byla střelecká příprava. Kromě obvyklého samopalu vz. 58 měli vojáci možnost seznámit se s novým typem armádní pistole ČZ 75 Phantom, která je nově používána v prostoru nasazení. Jako další neodmyslitelná součást výcviku proběhl hod granátem pod řízením velitele 6. jednotky NSE mjr. Ing. Kuryviála Jana a chemická příprava, v podobě kontroly těsnosti plynových masek v přezkušovací komoře.

Zejména bylo pamatováno na  zvládnutí  problematiky „Personal Recovery S.E.R.E. -Survival, Evasion, Resistance, Escape (Záchrana osob – přežití, vyhýbání se, odpor a únik). Tato oblast v sobě zahrnuje celou řadu teoretických znalostí a praktických dovedností umožňujících záchranu a přežití v krizových situacích v prostoru vedení bojových operací. Zkušeným průvodcem se účastníkům výcviku stal rotmistr Martin Bodnár, certifikovaný instruktor S.E.R.E., pod jehož vedením byl nutný základ potřebných zkušeností obohacen o atraktivní a nevšední zážitky. Výstižným mottem jeho vedení bylo heslo: „K přežití je nutný výcvik, zkušenosti a hlavně pozitivní myšlení“. I přesto, že jsou jednotlivé prvky určeny především na plnohodnotnou podporu českých jednotek AČR v Afghánistánu, o užitečnosti takových zkušeností při plnění úkolů není třeba pochybovat. 

Na závěr komplexního polního výcviku proběhlo krátké vyhodnocení velitele 3. úkolového uskupení AČR ISAF plk. gšt. Ing. Jaroslava Štrupla. Ten přítomným vojákům poděkoval za přístup a dosažené výsledky se slovy: „ I když je vaše odbornost zaměřena především na podporu našich jednotek působících v Afghánistánu, tento náš společný týden prokázal, že jste nejen specialisté ve svém oboru, ale především vojáci. Věřím v úspěšné splnění úkolů, které budou před nás postaveny“.

Popis foto:
  1. Hod granátem URG-86
  2. Nástup jednotek 3. ÚU AČR ISAF před výcvikem
  3. Stavba přístřešku v rámci výcviku v přežití
  4. Poskytování první pomoci
  5. Kontrola těsnosti ochranných masek
  6. Seznámení s novou armádní pistolí ČZ 75 Phantom
  7. Střelba z pistole ČZ 75 Phantom
  8. Střelba ze samopalu vz. 58

Zdroj: kpt. Mgr. David Tomčík, nprap. Robert Plzák

Fotogalerie

Nahoru