Úvodní stránka > Aktuality > Kosovská realita v Brdech

Kosovská realita v Brdech

I takto by se dala nazvat příprava vojáků KFOR, kteří se v červenci přesunou do Kosova. V této zemi budou po dobu následujících šesti měsíců plnit náročné úkoly k udržení míru, klidného a bezpečného prostředí pro všechna etnika a k vytváření demokratické společnosti.

„K těmto úkolům musí být všichni vojáci perfektně vycvičeni a připraveni,“ řekl velitel 13. kontingentu Armády České republiky podplukovník Jiří Roček a dále pokračoval: „Posuďte sami, vždyť veškeré přípravy probíhají už od prosince loňského roku. A dát dohromady více jak pět set vojáků z dvaašedesáti útvarů a zařízení Armády České republiky není nikterak jednoduché. Proto se snažíme připravit kosovskou realitu v Brdech, tak abychom vojáky nejenom připravili a stmelili, ale zároveň prověřili jejich stav připravenosti.“

Jak na tom naši vojáci skutečně jsou se 18. června dopoledne přijeli přesvědčit zástupci  senátu Parlamentu ČR, Středočeského Kraje z odboru krizového řízení, starosta městyse Jince, představitelé Armády České republiky a Policie České republiky. Ta vojákům KFOR, společně s vojenskou policií, napomáhala ve výcviku na zvládaní davů při nepokojích různého charakteru.

A právě jednu ze sehraných demonstrací měli v tento den příležitost na vlastní oči  shlédnout pozvaní hosté, včetně zástupců sdělovacích prostředků. „Vzhledem ke skutečnosti, že v posledním období zažili vojáci KFOR, kteří jsou nyní v oblasti Kosova nasazeni, několik demonstrací civilního obyvatelstva, byla i tato realita zahrnuta do scénáře cvičení,“ sdělil přítomným pozorovatelům podplukovník Jan Cífka, který bude v Kosovu působit na pozici zástupce náčelníka štábu Mnohonárodního úkolového uskupení střed a dále dodal: „Nyní jste mohli vidět, jak se dav dožadoval vstupu do objektu a upozorňoval vojáky KFOR, že je to jejich území. Vojáci však musí vždy přesně postupovat podle předem stanovených mezinárodních pravidel a předpisů. Zároveň musí být vždy disciplinovaní a nesmí se nechat vyprovokovat k neadekvátnímu a neuváženému zásahu.“

Demonstranti skutečně svůj tlak zvyšovali a krátce na to létaly vzduchem PET lahve a dřevěné špalíky, které během výcviku simulují kameny. Postupně se dav demonstrantů dostával do těsné blízkosti vojenského kordonu, který ho však s pomocí další zásahové jednotky vytlačil zpět do bezpečné vzdálenosti a kordon těžkooděnců, z mechanizované roty (D-COY), posléze zaujal pevnou obranu se zátarasy. Po necelé půlhodině se dav s nepořízenou rozešel. „Chvílemi jsem si pomyslel, že to snad není ani cvičení, ale skutečnost. Vojáci to opravdu nemají a nebudou mít vůbec jednoduché. Zvládnout rozvášněný dav je příliš obtížné,“ poznamenal jeden z přítomných diváků, který nechtěl být jmenován.

Krátce na to vojáci záložní roty (F-COY) prošli další simulovanou situací. Úkolem bylo zvládnutí následků po explozi nastražené výbušniny při pochůzce patroly podél administrativní hranice. Při této explozi měli vojáci řešit zranění jednoho z kolegů. Velitel patroly ihned aktivoval záchrannou operaci, do které byl zapojen pyrotechnický tým EOD určený k likvidaci jakékoliv munice a tým lékařů včetně vojenského vrtulníku Mi 17. „ I tato situace může kdykoliv nastat během našeho působení v operaci Joint Enterprise a my na ni musíme být opět v plném rozsahu připraveni,“ konstatoval podplukovník Roček.

402 vojáků 13. kontingentu AČR mise KFOR ve věkovém průměru 30 let, včetně čtyřiatřiceti žen, jehož jádro tvoří příslušníci 132. smíšeného dělostřeleckého oddílu z Jinců bude v Kosovu působit do ledna příštího roku. Dalších 116 vojáků záložní roty ze 131. smíšeného dělostřeleckého oddílu z Pardubic zůstane doma v České republice a v případě povolání velitelstvím KFOR se musí do pěti dnů přesunout do Kosova.

Slavnostní nástup 13. kontingentu AČR mise KFOR se uskuteční dne 3. července 2008 v 15.00 hod. na Svaté Hoře v Příbrami. Při této příležitosti bude starosta městyse Jince RSDr. Josef Hála dekorovat stuhou města bojový prapor 132. smíšeného dělostřeleckého oddílu. Na slavnostním nástupu se předpokládá účast ministryně obrany JUDr. Vlasty Parkanové, poslankyně Parlamentu České republiky JUDr. Evy Dundáčkové, poslance Parlamentu ČR a starosty města Příbram MVDr. Josefa ŘIHÁKA, zástupců Středočeského kraje, místní správy a samosprávy, Policie České republiky a Armády České republiky.

Zdroj: kpt. Mgr. Michal Prejzek, tiskový mluvčí 13. kontingentu AČR v silách KFOR

Fotogalerie

Nahoru