Úvodní stránka > Aktuality > Ministr obrany: Dělostřelecká posádka v Jincích je perspektivní

Ministr obrany: Dělostřelecká posádka v Jincích je perspektivní

Ministr obrany Martin Stropnický dnes v doprovodu 1. zástupce náčelníka Generálního štábu Armády ČR generálporučíka Jiřího Balouna zavítal do Jinců, kde sídlí 13. dělostřelecký pluk.

Pluk vznikl jako nástupce 13. dělostřelecké brigády k 1. prosinci 2013 a je podřízeným útvarem Pozemních sil Armády České republiky. Jeho hlavním úkolem je zajištění palebné podpory pro mechanizované útvary. Příslušníci útvaru působili i v zahraničí – například v misi KFOR a MNF – I. V současné době jednotlivci doplňují misi v Afghánistánu. Hlavním palebným prostředkem pluku je samohybná kanonová houfnice DANA.

Ministra s doprovodem přivítal velitel pluku plukovník gšt. Jan Třináctý, který posléze hosty seznámil s historií, strukturou i schopnostmi zdejších dělostřelců. Uvedl, že i když je útvar naplněn lidmi jen na necelých šedesát procent, situace se s rekruty pomalu lepší.

„Dělostřelci mají v Jincích i po zrušení vojenského újezdu v Brdech budoucnost a jsou důležitou součástí české armády. Je zde řada odborníků, kteří získali i díky účasti v zahraničních misích velmi dobré renomé. Musíme udělat vše pro to, aby se nejen zde v Jincích stabilizovaly počty lidí, kteří jsou ochotní sloužit této republice,“ uvedl ministr Stropnický a zmínil také, že v Jincích bude potřeba investovat do lepšího zázemí pro vojenské profesionály.

Během návštěvy ministr obrany položil smuteční kytici k památníku rotného Mariana Mutla, který v září 2013 podlehl těžkému zranění, jež utrpěl při cvičení ve vojenském prostoru v šumavských Boleticích.

  • Dnem 1. ledna 2016 nabyl účinnosti zákon č. 15/2015 Sb., o zrušení vojenského újezdu Brdy, o stanovení hranic vojenských újezdů, o změně hranic krajů a o změně souvisejících zákonů (zákon o hranicích vojenských újezdů.). Ve stejný den, 1. ledna 2016, bylo zřízeno posádkové cvičiště 13. dělostřeleckého pluku.
  • Cvičiště je tvořeno výcvikovými zařízeními se soubory střelnic, cvičišť, ubytovacích objektů vojsk, tankových cest, pozemních komunikací, ostatních účelových zařízení a pozemků nacházejících se v uzavřeném prostoru cvičiště, které je vymezeno účelovou komunikací Ohrazenice – háj. Krejčovka – háj. Na hlíně – Zájezdek – U paní Lídy – Obecnice – a po hranici bývalého vojenského újezdu okolo kasáren zpět do Ohrazenic. Mimo něj: VŠZ Valdek, letiště Hejlák, tábořiště Křešín, prostor palebných postavení Felbabka, Podluhy, Sýkorka – pravá (Mařena), Krejčovka a řidičské cvičiště Hrachoviště.
  • Dnem 1. ledna 2016 na celém území bývalého vojenského újezdu Brdy byla zřízena Chráněná krajinná oblast Brdy

Zdroj: www.army.cz

Fotogalerie

Nahoru