Úvodní stránka > Aktuality > Nejlepší sportovní skialpinista je dělostřelec z Jinců

Nejlepší sportovní skialpinista je dělostřelec z Jinců

Brádlerovy boudy nedaleko Špindlerova Mlýna přivítaly ve dnech 8. – 10. března účastníky Otevřeného přeboru resortu MO ve sportovním skialpinismu. Na start, letos již 4. ročníku, se postavilo celkem 38 závodníků. Mimo příslušníků AČR se jej zúčastnili i členové Horské služby Krkonoše, Celní správy a Sdružení dobrovolných hasičů Chýnov.

Absolutním vítězem se stal nadporučík Matěj Picka z 13. dělostřeleckého pluku Jince. „Běželo se mi suprově. Ve srovnání s předešlými ročníky byla trasa letos o něco náročnější. Připravoval jsem tady několik výcviků, takže jsem toho docela našlápl a hlavně jsem obnovil vybavení. Šel jsem všechny čtyři ročníky a letos to vyvrcholilo celkovým vítězstvím, takže si toho vážím.“

Trať měřila 17 km s celkovým převýšením 2 000 m

Sportovní klání, které svou náročností splňovalo podmínky celorepublikového závodu, odstartoval podplukovník Jiří Malík ze Sekce rozvoje a plánování schopností MO. Závodníci museli zvládnout 17 kilometrů náročným terénem Krkonoš, s celkovým převýšením 2 000 metrů. „Není to jednoduchá trať, je hodně členitá a obsahuje dlouhé sjezdy. Naší snahou, bylo postavit trať tak, aby si to užili všichni závodníci. Jak ti, co jsou našláplí a celou dobu běží, tak i ti, které tento sport baví a dosažení cíle je pro ně stejně silným zážitkem jako pro ty, kteří se sportu věnují na vrcholové úrovni,“ vysvětlil kapitán Eduard Zíka, sportovní ředitel závodu.

Závod se řídí platnými pravidly sportovního skialpinismu. „Lyže mají stanovenou minimální délku a šířku. Povinná je kompletní lavinová výbava tvořená lavinovým vyhledávačem, sondou a lopatou. Dále je povinná ochranná přílba a batoh o minimálním objemu 20 litrů, kde je možné ve dvou bodech uchytit lyže,“ vyjmenovává kapitán Zíka. „Na zvážení každého jednotlivce je, kolik jídla a pití si vezme sebou. Během celého závodu je ovšem zakázáno přijmutí cizí pomoci.“

Během závěrečného vyhodnocení, kromě gratulace vítězům a všem ostatním účastníkům, vyjádřil podplukovník Malík spokojenost s organizací přeboru: „Závod měl hladký průběh a ocenit musím především organizátorskou připravenost, která byla na vysoké úrovni. Organizační tým, který je složen především z příslušníků 15. ženijního pluku, se tomuto závodu věnuje již několik let a i díky nim získává závod na atraktivnosti, což dokazuje i počet startujících. Vybraná trasa byla fyzicky náročná a prověřila nejen zdatnost, ale i zkušenosti všech závodících."

Autor: Převzato z www.army.cz

Nahoru