Úvodní stránka > Aktuality > Pováleční absolventi Vojenské akademie z Hranic na střelbách v Brdech

Pováleční absolventi Vojenské akademie z Hranic na střelbách v Brdech

Ve dnech 24.-26. června 2008 se ve Vojenském výcvikovém prostoru Brdy uskutečnil nácvik střelby a řízení palby 131. smíšeného dělostřeleckého oddílu z Pardubic s bojovou ostrou střelbou za řízení velitele 13. dělostřelecké brigády plukovníka Jána Kožiaka.  Bojové střelby byly vyvrcholením výcviku jedné palebné a jedné raketometné baterie oddílu, při kterých byl poprvé využit systém navádění palby radiolokátorem Arthur.

Ve středu 25. června 2008 v době od 10,00 do 16,00 hodin byly v rámci probíhajícího cvičení připraveny ukázky výcviku a  střeleb pro absolventy Vojenské akademie Hranice na Moravě z roku 1947 a pro členy Vojenského historického sdružení Brdy. První pováleční poručíci dělostřelectva si nejprve prohlédli novou výstavbu v jineckých kasárnách a poté je v krátké prezentaci náčelník štábu brigády podplukovník Jiří Roček seznámil s historií, tradicemi, s plněním hlavních úkolů a s nasazením dělostřelců v zahraničních misích. I přes svůj vysoký věk měli vojenští senioři celou řadu odborných dotazů na současný systém střelby a řízení palby a se zájmem si vyslechli použití automatizovaného systému řízení palby ASPRO, který jim v krátkosti podplukovník Roček představil. 

 Po slavnostním obědě jejich program pokračoval na pozorovatelně Hřebeny ve VVP, kde si dělostřelci ve výslužbě prohlédli průzkumné a pozorovací prostředky včetně nejmodernějšího radiolokátoru Arthur. Po bližším seznámení s brdským prostorem a taktickou rozehrou cvičení se jejich oči upřely na cílovou plochu Brda, kam za několik okamžiků dopadaly dělostřelecké granáty ze 152 mm samohybných kanónových houfnic.

 Důstojníci hranické akademie po celodenním programu především ocenili obrovský krok vpřed, který dělostřelectvo udělalo od doby jejich aktivní služby a milé přijetí od jejich mladších kolegů ve zbrani.  Zároveň je potěšil pamětní list od velitele 13. dělostřelecké brigády, který si odváželi domů, jako vzpomínku na dnešní střelby.

Fotogalerie

Nahoru