Úvodní stránka > Aktuality > Prezidentská návštěva v Jincích po 80 letech

Prezidentská návštěva v Jincích po 80 letech

Ve středu 20. dubna zavítal prezident Miloš Zeman k 13. dělostřeleckému pluku do Jinců. Setkání se uskutečnilo na závěr jeho třídenní návštěvy ve Středočeském kraji. Hlavu státu doprovázel hejtman Miloš Petera.

„Takto vzácnou návštěvu jsme tu měli naposled za první republiky, tehdy se jednalo o prezidenta Edvarda Beneše,“ v krátkosti připomněl historii zástupce velitele 13. dělostřeleckého pluku plukovník Jiří Kývala. Právě on svého vrchního velitele v Jincích přivítal a ujal se role průvodce.

Prezident Zeman a nově jmenovaný náčelník jeho vojenské kanceláře brigádní generál Jan Kaše se setkali s vojáky a prohlédli si techniku a výzbroj dělostřelců. Miloš Zeman během prohlídky vojenské základny použil poněkud neobvyklý dress code - oblékl se do vojenské blůzy s vlastní jmenovkou. Přiblížil se tak své funkci vrchního velitele a prostředí kasáren. Během návštěvy se zajímal nejen o moderní zbraňové systémy, které byly připraveny na jeho prohlídku, ale promluvil si s vojáky, kteří stáli nastoupení před bojovými vozidly a další vojenskou technikou. Právě prezidentův zájem o jejich práci je nejvíce potěšil.

Prezident následně položil květiny k pomníčku a uctil památku rotného Mariana Mutla, který v roce 2013 tragicky zahynul při výcviku. Po krátkém jednání s velením pluku, starostou Jinců Josefem Hálou a s dalšími hosty, dekoroval bojový prapor 13. dělostřeleckého pluku prezidentskou stuhou. Jeho návštěvu v Jincích bude vojákům připomínat i zápis do útvarové kroniky.

Autor: převzato z www.army.cz

Fotogalerie

Nahoru