Úvodní stránka > Aktuality > Záložní prapor pro Kosovo dále pokračuje v přípravě

Záložní prapor pro Kosovo dále pokračuje v přípravě

Ve dnech 7. – 9. března 2011 se v prostoru posádkového cvičiště v Přáslavicích  uskutečnil udržovací výcvik 1. těžké manévrovací roty úkolového uskupení praporu operačních záloh CZE ORF-KFOR.

Výcvik probíhal za řízení velitele roty kapitána Radima Kočaře a jeho cílem bylo upevnit a prohloubit návyky a dovedností z taktiky zvládání davu a obnovení veřejného pořádku, tzv. „CRC výcvik“. Tímto výcvikem v měsíci únoru prošla 1.i 2. lehká manévrovací rota a těžká rota byla poslední součástí záložního praporu, která tuto speciální přípravu v uvedeném termínu absolvovala.

Na správné provádění jednotlivých cviků dohlíželi instruktoři z Vojenské policie, ale i ze speciální pořádkové jednotky Policie České republiky z Brna, kteří po zopakování teorie a základů praxe přikročili k procvičování nové tematiky se zaměřením na velitelskou činnost „Na rozdíl od svých kolegů z lehkých rot vojáci z těžké roty při jednotlivých taktických manévrech více využívali těžkou techniku a to například k přehrazování ulic“, objasnil některé rozdíly v přípravě jednotlivých rot instruktor z Vojenské policie Praha praporčík Vladimír Kopřiva, který dále dodal: „Po půlroční přestávce jsem ani nezaznamenal, že by vojáci ztratili na svých dovednostech a co náhodou zapomněli okamžitě vykompenzovali svým zájmem a úsilím a to je přístup, který potěší snad každého velitele“.

„Vojáci získali obrovskou zkušenost jak zvládat rychle se měnící situace i díky 60 policistům ze speciální pořádkové jednotky, kteří pod velením poručíka Aleše Pilaře jednou demonstrovali rozvášněný dav a podruhé usměrňovali vojáky v podobě demonstrantů“, uvedl po závěrečném střetu s touto jednotkou velitel roty kapitán Kočař.

Velitel praporu podplukovník Jan Cífka byl z celkovým výsledkem cvičení spokojen.  Při hodnocení akce ocenil  především přístup a nasazení vojáků těžké roty ke splnění stanovených úkolů a vyzdvihl profesionální přístup instruktorů z Vojenské policie a Policie ČR,  bez kterých by „CRC“ výcvik neměl tak vysokou úroveň.
Popis foto:
  1. sesednutí z vozidla
  2. zásah proti demonstrantům
  3. vyjednávání
  4. příprava k zásahu
  5. počáteční instrukce pro velitele zásahových družstev
  6. krátké volno po zásahu
  7. zásah proti pasivnímu davu
  8. vojáci pozorně sledují výklad instruktorů

Fotogalerie

Nahoru